Melonta.fi 
 Perusteet 
 Seurat 
 Retkimelonta 
 Koskimelonta 
 Osta - myy 
 Tuotteet 
Päivitysohjeet Rekisteröityminen Sponsorointi Salaiset sivut Keitä me olemme? Palaute Meloen halki Alaskan
Timo ja mainio vaahto

Kuivat
Melonta.fi 
Fun vs. Star
By admin, ma marras 21 2005

Kahden suosikin vertaaminen on toisaalta vaikeaa, toisaalta hyvin helppoa. Tässä siis vain hyvin subjektiivisia tuntumia ko. malleista 70 kiloisen melojan alla, joka on vasta löytämässä uusimman melontakulttuurin ulottuvuuksia.

Fun on helppo ja hauska. Eskimo onnistuu, ainakin pyöreäpohjaisiin kajkkeihin tottuneelta, tajuttoman helposti. Myös keulan upotus on helppoa, vaikka toisinkin väitetään. Uppoaa ihan melomalla ja painon siirrolla muutamalla vedolla. Samoin perä.
Koskessa Fun on edelleen helppo. Hyvä istuvuus varmasti auttaa, mutta myös itse kajakissa on jotain erinomaisen onnistunutta, se ei yllätä vaan toimii juuri odotetulla tavalla.
Jos olet siirtymässä perinteisestä koskarista pienempään paattin, tulet hyvin juttuun Funin kanssa. Se tarjoaa paljon uutta helppoutta ja uusia uottuvuuksia, mutta ei vaadi sinulta suurta sopeutumista. Just Fun...

Funia ja Staria on moni vertaillut, ja allekirjoittaneella on ollut tilaisuus todistaa monia noista vertailuista. Moni kokenutkin meloja on nähnyt erot varsin pieniksi, moni varsin suuriksi. Ero selittyy allekirjoittanen kokemuksen mukaan paljolti myös aiemman kokemuksen laadulla. Jos olet siirtymässä perinteisestä pyöreästä koskarista Jacksoniin, hyvä valinta monipuoliseen käyttöön on Fun. Jos olet siirtymässä huonosta laatikosta oleellisesti parempaan, kokeile ihmeessä Staria.

Jos haluat opetella sileällä uusimpia liikkeitä, ja eskimosi on jo ennestään varma, etkä kaipaa optimaalisia laskuominaisuuksia, kannattaa harkita Staria (ja kyllä silläkin Suomen kosket laskee...). Radikaalein ero Funiin on erilainen tilavuuden sijoittelu ja parempi pito kantilla (sivulla). Esim. kärräreiden opettelu on ainakin aloittelevalle freestylerille helpompaa. Toisaalta, kuten todettu, vanhoista koskareista siirtyvälle tämä ei välttämättä ole niin oleellisesti helpompi käännettävä kuin Fun, ja se voi hidastaa oppimista.

Mutta jos kokemusta on jonkin verran, ei paljon mutta vähää enemmän, kuten allekirjoittaaneella, Star saattaa avata koko freestylen ja liikkeiden idean aivan uudella tavalla. Siinä on "potkua", ja ennemuuta siinä on konkreettista pomppua sileälläkn.

Kokeile ihmeessä molempia, niitähän alkaa olla jo lähes joka seurassa, tai tule meille kokeilmaan!

ps. (12/06) Jos haluat opetella peruskoskimelontaa ja rikastaa sitä surffailulla ja keulan upotuksilla, ehkä harjoitella sileällä tai hallissa piruettejä, hanki Classic Fun. Sillä opit nopeimmin myös varmat eskimot.
Jos haluat opetella Kärräreitä, voltteja etc. lakkaa hakkaamasta päätä seinään ja hanki Star.
Jos et tiedä mitä oikeastaan haluat, hanki kokeeksi vaikka NRG tai FERDFRED tai Mikä tahansa edullinen lituska, ja tule oikeille ostoksille sen jälkeen, Kun tiedät mitä haluat.

Niin tai näin, oikean laitteen ja neuvot saat Timolta 040 58 24 651



Takaisin


09.02.2012


Haku:

Melonta.fi:n moottorina on vapaa koodi. Sorry Bill, ja Kiitos Heikki ja kaikki vapaan koodin kehittäjät. Webmaster: timo miukumauku melonta.fi Sivut on optimoitu yleisimmille vapaan koodin selaimille (mozilla, Firefox, Opera) mutta toimii myös useimmilla kaupallisilla ohjelmilla. Päivitykseen suosittelemme esim. Firefoxia. Lisätietoja Timolta p. 040 58 24 651.

Kaikki melontaan! Eräkettu Oy, Nokia. Parempaa palvelua!